Úvodná stránka
Pečené gaštany PDF Tlačiť E-mail
Nedeľa, 08 november 2009

Napriek rôznym gaštanovým receptom zostávajú najobľúbenejšou gaštanovou pochúťkou pečené gaštany. V niektorých mestách si ich môžete kúpiť v malých stánkoch, ku ktorým vás privábi nezameniteľná vôňa pečenej šupky. Do papierového kornútka si potom môžete kúpiť horúci "zázrak". Ak máte gaštany doma, nemusí byť príprava vo vlastnej réžii až taká zložitá:

Niekto dáva gaštany pred pečený poležať do vody (na pár hodín). Praktizuje sa to v neskoršom období zberu, keď plody gaštany pomaly schnú a dužina stráca vodu. Na noc ich teda môžete nechať odmočiť a vodu prípade osoliť. Gaštany sa pečú v hnedej šupke na plechu, treba ich však na "bruškách" a/alebo na "chrbátiko" narezať. To je najdôležitejší krok, nedodržanie ktorého sa vám vypomstí strieľaním gaštanov v rúre (čistenie po takejto robote je tiež exkluzívne). Pečieme 20-25 minút a po upečení ich môžete zosypať do misky a prikryť utierkou aby si zostali dlhšie teplé.

Gaštany si môžete pripraviť aj na grile či otvorenom ohni. Ich chuť je vtedy výraznejšia a plnšia. Pozrite si video prípravy gaštanov jedlých na tri spôsoby podľa amerického šefkuchára časopisu Relish Briana Morrisa.


 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Obrázok týždňa

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chestnuts picture  

Dotazník na gaštanové palacinky

https://goo.gl/forms/8iZ9KsQ0A8vjB2mB3

Anketa

Chystáte sa 7. októbra 2017 na Gaštanová slávnosti?
 

Počasie

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Čistenie gaštanov

Gaštany sú môžete kúpiť pečené v stánku, zavarené v konzerve alebo mrazené ako pyré. Ale čo s nimi ak si ich kúpite surové?

Čistenie gaštanov

Pečené gaštany

Články o gaštanoch

Gaštan jedlý - ohrozený druh
Gaštany kedysi zachraňovali ľudí pri neúrode, dnes ich hubí rakovina...
 
Výskum jedlých gaštanov na Slovensku
Plody gaštana jedlého sa v našej kuchyni príliš nevyužívajú...
 
Gaštanové slávnosti môžu pre chorobu stromov o pár rokov skončiť
Podľa odborníkov choroba už napadla 70 percent stromov, pričom gaštany, staršie ako 40 rokov, ktorých je v lokalite väčšina, už nemajú šancu na uzdravenie a všetky postupne odumrú.