Pagaštan konský PDF Tlačiť E-mail
Utorok, 18 máj 2010
P agaštan konský pochádza z Balkánu, z Turecka a zo severného Grécka, odtiaľ sa rozšíril do celej Európy. V súčasnosti je významnou farmaceutickou surovinou, hoci pôvodne sa ním liečili kone. Rastie pri cestách, v parkoch, alejách. Popísaný sa objavil až v 16. storočí ako liečivka pre "dýchavičné kone".

Kvitne od mája do júna.

Zbierame z neho kvety, semená, listy, prípadne kôru. Kvety zbierame ručne jednotlivo ihneď ako rozkvitnú. Semená zbierame celkom zrelé, keď spadnú zo stromu. Pagaštan konský má protizápalový účinok, tlmí a odstraňuje opuchy, najmä lymfatické, a priaznivo ovplyvňuje pružnosť a pevnosť cievnych stien. Gaštan využívame pri liečbe hemoroidov, vredov predkolenia, kŕčových žíl, pri zápale žíl, pri výskyte trombózy...

Ovplyvňuje poruchy periférneho prekrvovania (studené nohy, fialové ruky) a poruchy prekrvovania koronárnych ciev na psychogenínovom podklade. Pomocou gaštanu možno ovplyvňovať aj niektoré formy migrény.

Prípravky z gaštanov majú aj mierne antisklerotický účinok a môžeme ich teda použiť na liečbu aj prevenciu mozgových príhod.  Nálev z kvetov sa používa zvonka pri liečbe kožných zápalov a menších popálenín. Zlepšujú funkciu nadobličiek a bránia vzniku opuchov. Vhodnou formou podania pagaštanu je tinktúra. Táto bylina je známa tiež pod názvami konský gaštan, svinský gaštan, maďal alebo jírovec.

Zdroj:

http://www.predajbylin.sk/gastan_kvet/index.html

http://slnieckova.sk/p/pagastan-konsky/

 

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Obrázok týždňa

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chestnuts picture  

Dotazník na gaštanové palacinky

https://goo.gl/forms/8iZ9KsQ0A8vjB2mB3

Anketa

Chystáte sa 7. októbra 2017 na Gaštanová slávnosti?
 

Počasie

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Čistenie gaštanov

Gaštany sú môžete kúpiť pečené v stánku, zavarené v konzerve alebo mrazené ako pyré. Ale čo s nimi ak si ich kúpite surové?

Čistenie gaštanov

Pečené gaštany