Čistenie gaštanov PDF Tlačiť E-mail
Streda, 17 október 2012

Gaštany si často spájame s chladným počasím a stánkom v ktorom si  pár pečených kúskov kúpime. Mnoho ľudí si nevie predstaviť, čo by s nim doma robilo. Tu je pár rád ako na gaštanové pyré, pečené či surové gaštany...

Gaštanové pyré - gaštany očistite od trvdej vrchnej šupky a v "chlpatej" vnútornej ich uvarte. Gaštany sa z vnútornej kože po uvarený krásne vylúpnu samé. Odstránenie vrchnej šupky ale nebude jednoduché. Nepomôžu Vám rukavice a ak chcete robiť väčšie množstvo pyré, obrňte sa trpezlivosťou.  Ďalšou možnosťou je varenie gaštanov aj s vonkajšou šupkou. Po uvarení ich potom vylisujte. Bude to s väčšími stratami ale určite pohodlnejšie.

Pečené gaštany - najlepšie je gaštany na pár hodín pred pečením namočiť. Pred pečením ich nezabudnite NAREZAŤ na jednej aj druhej strane, inak sa môže stať, že Vám budú v rúre "strieľať". Po vybraní z rúry ich prikryte vlhkou handrou aby zbytočne nechladli, horšie sa budú čistiť. Inou metódou je nakrojenie cez "chvostík" gaštana. V tomto prípade stačí tento jeden rez.
http://www.youtube.com/watch?v=G5iW8PhNvEo&feature=relmfu

Vyskúšať môžete aj ďalšiu metódu - gaštany privediete do varu, 20 minút necháte vo vode vychladnúť. Vyberiete z vody a nakrojíte od "chvostíka" po "hlavičku". Dáte piecť.
http://www.youtube.com/watch?v=AYOxcIed5HE&feature=related

Celé gaštany - ak chcete dostať očistiť surový gaštan, jednou z možností je rozpoliť ho a na cca 2 minúty vložiť do hrnca s vriacou vodou. Keď gaštan prejde varom, ľahko už potom odstránite obe kože.
http://www.youtube.com/watch?v=TbT3RnP9fLA

Alebo dajte celé gaštany na cca 10 minút do vyhriatej rúry. Netreba ich narezávať.
http://www.youtube.com/watch?v=Jf1QM9jzOMc&NR=1&feature=endscreen

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >

Obrázok týždňa

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chestnuts picture  

Dotazník na gaštanové palacinky

https://goo.gl/forms/8iZ9KsQ0A8vjB2mB3

Anketa

Chystáte sa 7. októbra 2017 na Gaštanová slávnosti?
 

Počasie

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Čistenie gaštanov

Gaštany sú môžete kúpiť pečené v stánku, zavarené v konzerve alebo mrazené ako pyré. Ale čo s nimi ak si ich kúpite surové?

Čistenie gaštanov

Pečené gaštany