Úvodná stránka
Gaštanová pyramída
Štvrtok, 12 júl 2012

 Suroviny: 1 piškótový korpus tmavý, 2  čokoládové pudingy, 250 g maslo, 200 g gaštanové pyré, 100 ml rum,  orechy vlašské mleté, na ozdobu šľahačka.

Čokoládova plnka: pudingy pripravíme podľa návodu a vymiešame s maslom. Gaštanové pyré zmiešame s rumom. Z piškóty vykrojíme kruhovou formičkou kolieska. Na spodok formičky dáme piškótu, do stredu trochu gaštanového pyré a nanesieme plnku.

Po vytiahnutí tortičky z formy potrieme okraje čokoládovou plnkou, do ktorej vtlačíme pomleté orechy. Vrch ozdobíme šľahačkou, na ktorú dáme pásiky gaštanového pyré, ktoré vytvoríme jeho pretlačením cez lis na cesnak.

Zdroj: http://varecha.pravda.sk/recepty/gastanova-pyramida/20544-recept.html

 
Varovanie MPSR
Utorok, 10 júl 2012

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR informuje o prvom výskyte karanténneho škodcu jedlých gaštanov – hrčiarke gaštanovej (Dryocosmus kuriphilis), ktorá spôsobuje rýchly úhyn jedlých gaštanov.

Dňa 13. 3. 2012 boli na územie Slovenskej republiky dovozené výpestky gaštana jedlého z Talianska, z ktorých boli zo stromov, ktoré prejavovali príznaky poškodenia (symptomatické stromy) včera (dňa 23. 5. 2012) odobraté vzorky a následne boli dnes Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSÚP), oddelením všeobecnej a karanténnej diagnostiky vo Zvolene,diagnostikované ako pozitívne na hrčiarku gaštanovú (Dryocosmus kuriphilus).

Zdroj:  http://www.mpsr.sk/index.php?navID=1&id=5759 

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 43 - 49 z 62

Obrázok týždňa

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chestnuts picture  

Dotazník na gaštanové palacinky

https://goo.gl/forms/8iZ9KsQ0A8vjB2mB3

Anketa

Chystáte sa 7. októbra 2017 na Gaštanová slávnosti?
 

Počasie

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Čistenie gaštanov

Gaštany sú môžete kúpiť pečené v stánku, zavarené v konzerve alebo mrazené ako pyré. Ale čo s nimi ak si ich kúpite surové?

Čistenie gaštanov

Pečené gaštany

Články o gaštanoch

Gaštan jedlý - ohrozený druh
Gaštany kedysi zachraňovali ľudí pri neúrode, dnes ich hubí rakovina...
 
Výskum jedlých gaštanov na Slovensku
Plody gaštana jedlého sa v našej kuchyni príliš nevyužívajú...
 
Gaštanové slávnosti môžu pre chorobu stromov o pár rokov skončiť
Podľa odborníkov choroba už napadla 70 percent stromov, pričom gaštany, staršie ako 40 rokov, ktorých je v lokalite väčšina, už nemajú šancu na uzdravenie a všetky postupne odumrú.