Úvodná stránka
Medovnica dubová
Streda, 10 apríl 2013
MEDOVNICA DUBOVÁ - Lachnus roboris L. (Homoptera, Lachnidae)
 
Hostiteľské dreviny: dub, gaštan jedlý
 
 
Sivá, asi 2-3 mm veľká okrídlená voška, ktorá žije v lete na mladých výhonkoch dubov. Vošky žijú v kolóniách. Vylučujú medovicu, ktorú hojne zbierajú mravce. Tie sa v kolóniách vošiek často objavujú a kolónie ich chránia.Cicvanie vošiek môže vyvolávať poškodenie kôry vetvičiek a vznik následných zdurenín. Celkove je škodlivosť medovnice dubovej na gaštane jedlom zanedbateľná.Čierne, asi 1 mm veľké vajíčka vošiek prezimovávajú v skupinách na vetvičkách.
 Voška medovnice dubovej - gaštan jedlý
 
Gaštanové pivo
Utorok, 26 marec 2013
Odhaduje sa, že pivo je tretím najrozšírenejším nápojom na svete. Nasleduje po vode a čaji a určite je najobľúbenejším alkoholickým nápojom. Výroba piva je oveľa jednoduchšia ako výroba vína či destilovaných nápojov. Po gaštanových zákuskov, palacinkách, varených či pečených gaštanov sa tak zoznamujeme s gaštanovým pivom. Vyrába sa už aj na Slovensku, aj keď len v malých množstvách.
 
Recept na výrobu piva je trochu zložitejší a surovinovo náročný. Gaštany jedlé v ňom netvoria hlavnú surovinu, pridávajú sa do sladu v len skaramelizovanej forme. Medzi značkami ktoré sa zaoberajú výrobou gaštanového piva môžete nájsť kolumbijský Whistler , francúzsku Pietru, talianska Beltaine Cervogia a ďalšie.
 
Jedna zo značiek, ktoré gaštanové pivo vyrábajú je aj americká Lagerheads. Vyrába balené gaštanové pivo. Na rozdiel od väčšiny pív, ktoré sú vyrobené z a s príchuťou jačmeňa sa robí gaštanové pivo miešaním jačmeňa a gaštanov, čím získava novú, gaštanovú príchuť. "Pivo má fantastickú chuť," hovorí americký výrobca. "Chutí ako jeseň a evokuje v mysli prechádzku po lístím a slnkom zaliatych gaštanových hájoch."

Záujemcovia si môžu pozrieť aj návod na výrobu gaštanového piva. Kvôli nejasnej terminológii ho však radšej neprekladáme ;o)

Chestnut Beer - Basic Recipe

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 29 - 35 z 61

Obrázok týždňa

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chestnuts picture  

Dotazník na gaštanové palacinky

https://goo.gl/forms/8iZ9KsQ0A8vjB2mB3

Anketa

Chystáte sa 8. októbra 2016 na Gaštanové slávnosti na Hrade Modrý Kameň?
 

Počasie

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Čistenie gaštanov

Gaštany sú môžete kúpiť pečené v stánku, zavarené v konzerve alebo mrazené ako pyré. Ale čo s nimi ak si ich kúpite surové?

Čistenie gaštanov

Pečené gaštany

Články o gaštanoch

Gaštan jedlý - ohrozený druh
Gaštany kedysi zachraňovali ľudí pri neúrode, dnes ich hubí rakovina...
 
Výskum jedlých gaštanov na Slovensku
Plody gaštana jedlého sa v našej kuchyni príliš nevyužívajú...
 
Gaštanové slávnosti môžu pre chorobu stromov o pár rokov skončiť
Podľa odborníkov choroba už napadla 70 percent stromov, pričom gaštany, staršie ako 40 rokov, ktorých je v lokalite väčšina, už nemajú šancu na uzdravenie a všetky postupne odumrú.