Úvodná stránka
Med - bohatstvo prírody
Utorok, 04 jún 2013

Obdobie prvého vytáčania medových plástov je tu. V tomto období sa v kovových medojedoch vytáča agátový med. Okrem agátového existujú rôzne druhy medov, medzi nimi tiež gaštanový.  Med je zmesou cukrov, vody a ďalších látok.Obsahuje vysoký podiel glukózy a fruktózy a mení sa podľa kvetov, ktoré včely pri jeho produkcii navštevujú, lokality, obdobia, sezóny a jednotlivých včelstiev. Rozlišujeme napr. med z drevín (gaštanový, pagaštanový, malinový, jahodový, broskyňový, javorový, agátový, smrekový, dubový, brečtanový, citrusový atď.) a bylín (púpavový, cesnakový, repkový, slnečnicový atď.). 

Gaštanový med je tmavý, červenohnedej farby, výraznej korenistej arómy, veľmi výraznej, mierne horkastej chuti. Chuť však závisí aj od poddruhu gaštana. Najviac gaštanového medu sa vyrába v stredomorskej oblasti (Taliansko, Francúzsko). Dlho zostáva tekutý. Má pozitívny vplyv na tráviaci systém, stimuluje činnosť čriev, uľahčuje prácu preťaženej pečene a žlče a chráni žalúdočnú a črevnú sliznicu. Má antispazmatický účinok. Odporúča sa pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, pozitívne ovplyvňuje obnovu trávenia a tvorbu tráviacich štiav po operácii žlčníka. Čistí krv, zlepšuje cirkuláciu, pomáha pri kŕčových žilách. Do čajov nie je príliš vhodný pre silnú zmenu arómy. Odporúčajú sa čaje s rebríčkom, rumančekom, granátovým jablkom, tymiánom, niekoľkokrát denne hodinu, dve po jedle.

Celý článok...
 
Medovnica dubová
Streda, 10 apríl 2013
MEDOVNICA DUBOVÁ - Lachnus roboris L. (Homoptera, Lachnidae)
 
Hostiteľské dreviny: dub, gaštan jedlý
 
 
Sivá, asi 2-3 mm veľká okrídlená voška, ktorá žije v lete na mladých výhonkoch dubov. Vošky žijú v kolóniách. Vylučujú medovicu, ktorú hojne zbierajú mravce. Tie sa v kolóniách vošiek často objavujú a kolónie ich chránia.Cicvanie vošiek môže vyvolávať poškodenie kôry vetvičiek a vznik následných zdurenín. Celkove je škodlivosť medovnice dubovej na gaštane jedlom zanedbateľná.Čierne, asi 1 mm veľké vajíčka vošiek prezimovávajú v skupinách na vetvičkách.
 Voška medovnice dubovej - gaštan jedlý
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 29 - 35 z 62

Obrázok týždňa

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chestnuts picture  

Dotazník na gaštanové palacinky

https://goo.gl/forms/8iZ9KsQ0A8vjB2mB3

Anketa

Chystáte sa 7. októbra 2017 na Gaštanová slávnosti?
 

Počasie

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Čistenie gaštanov

Gaštany sú môžete kúpiť pečené v stánku, zavarené v konzerve alebo mrazené ako pyré. Ale čo s nimi ak si ich kúpite surové?

Čistenie gaštanov

Pečené gaštany

Články o gaštanoch

Gaštan jedlý - ohrozený druh
Gaštany kedysi zachraňovali ľudí pri neúrode, dnes ich hubí rakovina...
 
Výskum jedlých gaštanov na Slovensku
Plody gaštana jedlého sa v našej kuchyni príliš nevyužívajú...
 
Gaštanové slávnosti môžu pre chorobu stromov o pár rokov skončiť
Podľa odborníkov choroba už napadla 70 percent stromov, pričom gaštany, staršie ako 40 rokov, ktorých je v lokalite väčšina, už nemajú šancu na uzdravenie a všetky postupne odumrú.