Úvodná stránka
Gaštanovo-ryžová polievka
Streda, 25 jún 2014

300 g olúpaných gaštanov, 3 PL extra panenského olivového oleja, 1 malá biela cibuľka, 2 stredne veľké mrkvy, 2 zelerové stonky, 1 stredný zemiak, 8 šálok kuracieho vývaru, 2 bobkové listy, 2 šálky ryže a soľGaštany uvaríme a nahrubo nakrájame. V hlbokej panvici speníme na oleji nakrájanú cibuľku do priesvitna. Pridáme nakrájanú mrkvu, zelerové stonky a zemiaky a zamiešame. Pridáme nakrájané gaštany, bobkové listy, zalejeme vývarom a privedieme pomaly do varu. Znížime teplotu a 45 až 60 minút varíme na jemnom ohni. Pridáme ryžu a varíme presne 15 minút.

 
Ako piecť gaštany jedlé?
Streda, 06 november 2013

Kúpili ste si gaštany a neviete ako ich poriadne upiecť? Nezabudnite ich nakrojiť!

 Pamätám si časy, keď moja stará mama piekla gaštany na klasickej piecke. Neskôr sme ich piekli v elektrickej rúre, ale už nikdy sme im nevedeli vrátiť tú dávnu chuť. Keď si ich v zime kúpite v meste, bývajú veľmi chutné. Pečené na drevenom uhlí nasiaknu vôňu uhlia a nie sú také vysušené ako keď ich pečiete v rúre. Nech ich pečiete na otvorenom ohni alebo elektricky, nikdy ich NEZABUDNITE NAKROJIŤ! Z gaštanov sa pečením vyparuje voda a ak nie je gaštan narezaný, nemá sa kadiaľ dostať von. Výsledkom je potom "strieľanie" gaštanov. Rúra je po taktom strieľaní" v hroznom stave a vyčistiť ju chce poriadnu dávku energie a trpezlivosti...

Celý článok...
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 22 - 28 z 61

Obrázok týždňa

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chestnuts picture  

Dotazník na gaštanové palacinky

https://goo.gl/forms/8iZ9KsQ0A8vjB2mB3

Anketa

Chystáte sa 8. októbra 2016 na Gaštanové slávnosti na Hrade Modrý Kameň?
 

Počasie

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Čistenie gaštanov

Gaštany sú môžete kúpiť pečené v stánku, zavarené v konzerve alebo mrazené ako pyré. Ale čo s nimi ak si ich kúpite surové?

Čistenie gaštanov

Pečené gaštany

Články o gaštanoch

Gaštan jedlý - ohrozený druh
Gaštany kedysi zachraňovali ľudí pri neúrode, dnes ich hubí rakovina...
 
Výskum jedlých gaštanov na Slovensku
Plody gaštana jedlého sa v našej kuchyni príliš nevyužívajú...
 
Gaštanové slávnosti môžu pre chorobu stromov o pár rokov skončiť
Podľa odborníkov choroba už napadla 70 percent stromov, pričom gaštany, staršie ako 40 rokov, ktorých je v lokalite väčšina, už nemajú šancu na uzdravenie a všetky postupne odumrú.