Úvodná stránka
Austrálske gaštany
Utorok, 01 júl 2014

U nás gaštanová sezóna ešte ani nezačala, zato v Austrálii sa končí. Zber gaštanov sa tu zahajuje už v marci a trvá zhruba do začiatku júla. 

Gaštany majú dve kože. Vonkajšia je tvrdá, lesklá (môže byť aj matná, závisí od druhu gaštana a obdobia, kedy sa zbiera) a hnedé šupka. Vnútorná je tenká a horká, ale ak sa gaštan usuší, pekne sa dá olúpať. Štruktúra gaštanov je po uvarení veľmi podobná štruktúre pečeným zemiakov s jemnou, sladkou až orechovou príchuťou...

Celý článok...
 
Gaštanovo-ryžová polievka
Streda, 25 jún 2014

300 g olúpaných gaštanov, 3 PL extra panenského olivového oleja, 1 malá biela cibuľka, 2 stredne veľké mrkvy, 2 zelerové stonky, 1 stredný zemiak, 8 šálok kuracieho vývaru, 2 bobkové listy, 2 šálky ryže a soľGaštany uvaríme a nahrubo nakrájame. V hlbokej panvici speníme na oleji nakrájanú cibuľku do priesvitna. Pridáme nakrájanú mrkvu, zelerové stonky a zemiaky a zamiešame. Pridáme nakrájané gaštany, bobkové listy, zalejeme vývarom a privedieme pomaly do varu. Znížime teplotu a 45 až 60 minút varíme na jemnom ohni. Pridáme ryžu a varíme presne 15 minút.

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 22 - 28 z 62

Obrázok týždňa

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chestnuts picture  

Dotazník na gaštanové palacinky

https://goo.gl/forms/8iZ9KsQ0A8vjB2mB3

Anketa

Chystáte sa 7. októbra 2017 na Gaštanová slávnosti?
 

Počasie

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

Čistenie gaštanov

Gaštany sú môžete kúpiť pečené v stánku, zavarené v konzerve alebo mrazené ako pyré. Ale čo s nimi ak si ich kúpite surové?

Čistenie gaštanov

Pečené gaštany

Články o gaštanoch

Gaštan jedlý - ohrozený druh
Gaštany kedysi zachraňovali ľudí pri neúrode, dnes ich hubí rakovina...
 
Výskum jedlých gaštanov na Slovensku
Plody gaštana jedlého sa v našej kuchyni príliš nevyužívajú...
 
Gaštanové slávnosti môžu pre chorobu stromov o pár rokov skončiť
Podľa odborníkov choroba už napadla 70 percent stromov, pričom gaštany, staršie ako 40 rokov, ktorých je v lokalite väčšina, už nemajú šancu na uzdravenie a všetky postupne odumrú.